Máte také někdy touhu pomoci dítěti, které nevyrůstá v rodině, ale nechcete se stát přímo pěstounem, či projít procesem adopce?

Proto je tu méně známá cesta – hostitelská péče.

Hostitelská péče je forma pomoci dětem žijícím v ústavní péči,

Hostitelská péče je alternativa náhradní rodinné péče. Na rozdíl od adopce či pěstounské péče dítě nepřichází do nového domova na každodenní bydlení. Jde o dlouhodobý a opakující se kontakt s dítětem z dětského domova, který funguje na bázi dobrovolnictví. Hostitelskou péči může nabízet rodina, pár i jednotlivec.

Dítě v hostitelské péči má možnost navázat nový citový vztah, poznat nové vzory chování, zažít fungování běžné domácnosti a vztahů v rodině.

Hostitel můžete dítě brát na výlety, procházky, hřiště a za dalšími zážitky, ukázat vybranému chlapci či dívce běžný život.

Co zařídit:

Ředitel Dětského domova může po předchozím písemném souhlasu „OSPOD“,  povolit dítěti dočasný (obvykle víkendový, případně prázdninový) pobyt mimo dětský domov i u jiných fyzických osob než u rodičů a příbuzných.

Doba pobytu je omezena v rozsahu 0-30 kalendářních dnů při prvním pobytu.

Příslušný OSPOD nejprve zkoumá rodinné a sociální prostředí, v němž bude dítě pobývat, vyžaduje samozřejmě bezúhonnost. Potom je možné za souhlasu OSPOD a dětského domova hostitelskou péči zrealizovat.

Na straně zájemců o poskytování „hostitelské péče“ jsou v mnoha případech velmi zkreslené představy o tom, jakým dětem má být poskytována a v čem by tato pomoc měla spočívat.

Má-li být tato pomoc ku prospěchu dítěte, měla by být poskytována dlouhodobě a s velkou citlivostí. Lidé, kteří by chtěli poskytovat hostitelskou péči, by měli spolupracovat s dětským domovem  a měli by být na poskytování této pomoci velmi dobře připraveni.